HATHA-JÓGA

 

Hatha jóga je staletími prověřený systém práce s tělem, dechem a myslí, který umožňuje získat a udržet si zdraví, vitalitu, pružnost, sílu, harmonii a klid.

Hatha jóga tělesné působí nejen na fyzické tělo po stránce svalové, orgánové a nervové, ale i na energetickou rovnováhu organismu a tím zklidňuje naší mysli.

 

MOJE vnímání Hatha jógy:

Pro ozdravný efekt jógy je nutné v pozicích najít stabilitu, pevnost a zároveň jemnost a uvolnění. Proto není cílem rychlé tempo cvičení. Je důležité nejprve umět provést správně danou jógovou pozici a uvědomit si vlastní tělo i co se v jednotlivých pozicích v těle děje. Každý zažívá něco jiného a vlastní prožitek a zkušenost je to, co Vás může v józe posunout dál.

Ve většině forem cvičení jsme o tento zážitek ochuzeni.

Spokojenost u dynamickým cvičení přichází až po hodině - u Hatha jógy dojdete k radosti už při privním skutečně vnímaném nádechu:)

Nechejme za dveřmi celodenní honičku a zkusme všechno důkladně prodýchat a dát tělu i možnost uvolnění.

 

Teď zase z odborného "soudku":

Hathajóga se zaměřuje především na zpružnění a zpevnění páteře, velkých kloubů a svalů, které mají tendenci ke zkracování. Zlepšuje držení těla, vyrovnává svalové disbalance a pomáhá uvolňovat svalové spasmy v oblasti páteře, čímž odstraňuje či eliminuje její časté bolesti. Pomáhá i při migrénách, dýchacích a oběhových onemocněních. Díky působení jednotlivých ásan, sestav cviků, podporuje funkci vnitřních orgánů, endokrinních žláz, orgánů spojených s trávením, podporuje detoxikaci těla a díky nastolení správné acidobazické rovnováhy uvnitř těla omlazuje a vitalizuje organismus.

 

Hathajóga se stala tzv. nejjednodušší cestou vedoucí k harmonii těla, duše a mysli, stala se tzv. „tělocvikem západu“ a je zaměřena především na zvládnutí dechových technik, vhodného a bezpečného zaujetí ásan a správného držení těla, relaxačních, koncentračních a částečně i meditačních technik. Pravidla hathajógy utřídil indický mudrc Pataňdžali ve svém sborníku JÓGASÚTRA, což jsou sesbíraná a utříděná moudra, která byla v dřívější indické společnosti předávaná z úst do úst, z guru na žáka. Pataňdžali, jako první, tato pravidla ve formě básní, aforismů, metafor, seřadil do sborníku, který se stal základem 8 stupňového systému jógy (jama, nijama, ásana, pránájáma, prátjáhára, dhárana, dhjána, samádhí).

 

Hathajóga jako koncept je součástí ájurvédy (indický holistický systém zdraví), která se věnuje lidskému organismu a zdraví z preventivního hlediska. Je vhodná pro duševní a tělesné uvolnění, regeneraci i jako doplněk pro kompenzaci různých sportů. Díky pomalému tempu je hathajóga vhodná pro široký okruh lidí.