Rady a typy

Jakým dietám se vyhnout?

 

 

1. Příjem kalorií je nižší než 1200 na den 

Pokud je organismus „hladový“ vydá tělu příkaz, aby si chránilo ten zbytek energie (tuku) který má. Tělo se tedy bude jakémukoliv úbytku bránit a dolů půjde především svalová hmota. Navíc takové nízkokalorické diety ochuzují tělo o potřebné vitamíny a minerály, a tak se zaručeně podepíší na zdravém fungování organismu.

2. Nevěřte pipulkám
Takové diety vesměs předepisují místo jídla pilulky, které obsahují efedrin. Ten je ovšem bez lékařského dohledu nebezpečný, protože zvyšuje tlak, tedy bez kontroly ohrožuje srdeční činnost. 

3. Skládá se jen z vitamínů navíc dodávaných tělu

Nejenže vitamíny sami o sobě zhubnout nepomohu, navíc se lze jimi předávkovat. Vitamíny A, D, E a K (rozpustné v tucích) se lze i předávkovat a nadměrný příjem může být toxický. Vitamíny B a C jsou zase rozpustné ve vodě, a pokud jich konzumujemte přespříliš ve formě nevhodných multivitamínových tablet, vyloučíte je v moči. To sice není nebezpečně, ale zase naprosté plýtvání peněz.


 
 

4. Zhubnete snadno a rychle
Zdravým způsobem, tedy správnou stravou a cvičením se dá zhubnout 1/2 - 1 1/2 kg týdně. Pokud některá dieta tvrdí, že to s její pomocí půjde rychleji, je rozhodně zdraví škodlivá, ne-li nebezpečná. Půjde v ní o extrémní omezení kalorií, které vyčerpá odganismus, nebo jde o hubnoucí pilulky. Na ty pozor, pokud vám je přímo nedoporučí lékař. Odborník bude napřed volit pro organismus zdravější redukční cestu a právě tabletky patří až k posledním řešením obezity.

5. Když je vynechaná jedna ze tří základních živin
Jak asi víte, mezi základní živiny patří sacharidy, tuky a bílkoviny. Každá je pro tělo nepostradatelná a navíc, aby organismus správně fungoval, neobejde se jedna bez druhé. Proto dieta, která jednu z nich dlouhodobě vyloučí, znemožní v těle přirozený chemický proces a může vážně ohrozit zdraví. A tak pro vždy zapomeňte na diety absolutně bez tuků, bez sacharidů, a pokud se chcete vrhnout na vegetariánství, zajistěte si bohatý přísun bílkovin z jiných přirozených zdrojů (sója apod.).

Nebezpečí v dietách

  • Radikální diety, mocně propagované reklamou a slibující štíhlou linii během několika týdnů, mohou v krátké době zcela rozvártit metabolizmus a vést k těžkým karencím především v oblasti hospodaření s minerály. ty vedou ve svých důsledcích k pourchám oběhu i k smrti
  • Při nízkosacharidových dietách je tělo podněcováno k vyššímu příjmu tuků. Při velkém omezení sacharidů sice organismus začíná spalovat tuky, ale ne zcela efektivně. Vznikají vedlejší produkty metabolismu, jako je kyselina acetooctová, hydroxymáselná a aceton, kterým se říká ketonové látky. Tyto sloučeniny mohou negativně ovlivnit vnitřní prostředí.

 

Jak břišní tuk škodí zdraví?

Cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita nebo zvýšená hladina tuků v krvi?

Tyto choroby už dnes lékařský výzkum nepovažuje za samostatné symptomy nebo rizikové faktory pro  rozvoj určitých onemocnění.

Jsou považovány za projev komplexní metabolické poruchy, jejímž původcem je  útrobní břišní tuk.

Tato porucha začíná inzulinovou rezistencí, tedy nedostatečnou účinností inzulinu v organismu.

Zůstane-li nerozpoznána, může vést i k diabetu 2. typu.

Máte problémy s ukládáním břišního tuku?

Zvolte jeden ze tří vhodných programů.

Břišní tuk zvyšuje rizko metabolického syndromu!!

Kdy vzniká metabolický syndrom?

Za metabolický syndrom se považuje již kombinace několika - ne nutně všech -  rizokových faktorů.

Nejzávěžnější jsou čtyři z nich:

  1. obezita v oblasti břicha
  2. zvýšená hladina tuků v krvi
  3. zvýšený krevní tlak
  4. zvýšená hladina cukru v krvi

Přidružit se mohou rovněž další příznaky:

  • nízká hodnota HDL-cholesterolu
  • mikroalbuminurie (nízká koncentrace albuminu v moči)
  • změny krevní srážlivosti
  • změny na játrech
  • zvýšené hodnoty kyseliny močové

Dle nejnovějších odhadů v současné době vykazuje příznaky metabolického syndromu čtvrtina západního obyvatelstva.

Hraniční hodnoty vzniku metabolického syndromu.

Chcete předejít metabolickému syndromu? Pak volte progamy pro ploché břicho.

Projevy překyselení organismu

  • Nedostatek energie a neustálá únava
  • Apatie a snížená výkonnost
  • Těžké končetiny nebo bolesti ve svalech
  • Náhlá únava po jídle
  • Citlivost na chlad a nepříjemný pocit chladu v těle
  • Zřetelná změna váhy
  • Snížená odolnost
  • Zvýšená náchylnost k infekcím
  • Zeslabená schopnost regenerace
  • Zpomalené hojení ran
  • Potřeba extrémně dlouhé doby k zotavení
  • Neustále studené končetiny

Jak vyzrát na cukr?

 

Základní klasickou surovinou pro pečení je dnes bílý rafinovaný cukr. Každý druhý recept na 500 g těsta jej obsahuje minimálně 100-125g!

Během procesu trávení bílého cukru organismus spotřebovává vitamíny skupny B a některé minerální látky (vápník, hořčík, zinek, chrom). Neúměrná spotřeba tohoto sladidla pak je příčinou odvápňování kostí, nadměrné kazivosti zubů, oslabení imuntního systému a překyselení. Dost důvodů pro nenásilné nahrazování bílého cukru přírodními sladidly, která obsahují řadu organismu prospěšných látek.

Takovými sladidly mohou být med, nerafinovaný třtinový cukr, obilné sirupy (vhodnější spíše do krémových náplní a korpusů), javorový a agávový sirup, ovocné sirupy, jablečný koncentrát (pro docílení jablečného aroma a sladkokyselé příchuti) a sušené ovoce (plody zachovávají až 80% vitamínů, obsahují celou řadu antioxidantů, minerálních látek a také vlákninu).

S množstvím sušeného ovoce to však není dobré přehánět, protože obsahuje více cukru než čerstvé. Při současném použití celozrnné mouky lze množství sladidla snížit až na třetinu původního množství, protože celozrnná mouka je sama o sobě nasládlá:)

Je soja zdravá?

 

Prudký zájem o sójové produkty přišel s přelomem tohoto tisíciletí.
Dodnes je sója považována za superpotravinu, z nutričního pohledu vcelku oprávněně.
I přesto se o ní šíří rozporuplné informace.
Skutečně je nutné se její konzumací obávat negativních dopadů na naše zdraví?
Podívejme se na fakta:
- Sója obsahuje nadprůměrné množství  vysocekvalitních bílkovin s antikatabolickým účinkem. To znamená, že tyto bílkoviny jsou velmi dobře stravitelné s vysokou biologickou využitelností. Zatěžují trávicí trakt podstatně méně než např. bílkoviny masa.

  • Obsah a poměry jednotlivých tuků  jsou mnohem příznivější než u běžně konzumovaných tuků jako je máslo, sádlo nebo slunečnicový či řepkový olej.
  • Množství vápníku v sójovém mléce je nižší než v kravském, ale celková jeho využitelnost je 2-3x vyšší.
  • Sója obsahuje spektrum látek z kategorie fytoestrogenů – ty ovlivňují estrogenní aktivitu v organismu a slouží jako prevence před osteoporózou, srdečně-cévními chorobami nebo karcinomem prsu.

Ve výčtu podobných vlastností bychom mohli pokračovat dál.

Kde je tedy zakopaný pomyslný pes?
Nejčastěji se citují tři důvody, proč se sójovým výrobkům vyhýbat:

1. Prvním je právě obsah zmiňovaných fytoestrogenů. I přesto, že tyto látky běžně najdeme v luštěninách nebo pohance, jejich příliš vysoká koncentrace může negativně ovlivnit hormonální regulaci, nejvíce u malých dětí.
2. Sója není plodina typická pro naše zeměpisné šířky. Jakákoli nadměrná konzumace nám není přirozená.
3. Celosvětové statistiky hovoří o tom, že přibližně 80% veškeré produkce je geneticky modifikované. O bezpečnosti konzumace GMO potravin se vedou zuřivé debaty, moderní výzkumy poukazují na různá zdravotní rizika.
 
Na jakou názorovou stranu se tedy přiklonit?
Existuje demokratické řešení:
Je škoda obracet se zády ke skupině potravin, která se chlubí jedinečnými parametry. Pokud zvolíme pouze bio produkty, které nejsou postiženy genetickými modifikacemi a sójové výrobky zařadíme do stravy 2-3x týdně, není nutné trpět jakýmikoli obavami z jejich zdravotní škodlivosti.  

Jak na ranní cvičení?

 

Také se stále trápíte cvičením po práci, ale nevidíte moc velké výsledky? Chtěli byste mít ploché bříško, ale máte pořád nafouklé břicho jako balón? Zaprvé jednoznačně musíte upravit svou stravu. Po tomto kroku můžete vyzkoušet můj tip na to, jak efektivněji hubnout, nastartovat metabolismus, získat více energie a cítit se svěže, je ranní cvičení!

Zlepšení postavy

Hledáte-li způsob, jak se rychle „hodit“ do kondičky a spalovat snadno tuky, je to pro vás nejlepší řešení. Nelze přesně stanovit, jak dlouho a jaké cviky máte cvičit (je to samozřejmě individuální otázka), ale s jistotou lze říci, že ráno organismus je schopen spalovat kalorie nejrychleji za celý den. Cvičte tedy tak dlouho, o kolik jste schopni si přivstat nebo jak dlouho cvičit chcete. 

Kdy cvičit?

Jestliže zvládnete cvičit ještě před snídaní, výkon a současně spalování kalorií u někoho může být efektivnější.  Dávejte si však pozor, abyste se nedostali do stavu hypoglykémie. Pokud vám začne být nevolno, okamžitě přestaňte. Ne každý si může dovolit cvičit nalačno. Pokud vám bude špatně, vezměte si před cvičením kus ovoce - menší banán, středně velké jablko či hruška. Vyhněte se citrusovým plodům. Ovoce je pouze zdroj přírodních sacharidů, který je pro ranní cvičení z hlediska spalování nejúčinnější. Pokud ale trénink trvá déle, než 60 minut je lepší mít individuálně sestavený jídelníček.

Co po cvičení? (Trvá-li cvičení do 60 minut!!!)

Po cvičení doplňte jednoduché sacharidy pro zvýšení vyčerpané krevní glukózy (stačí kus ovoce).  Se snídaní ovšem chvíli počkejte, protože krev je přesunuta do svalů a chvíli trvá, než se opět prokrví i žaludek. 

Co ke snídani?

Ke snídani jsou vhodné potraviny bohaté na cereálie ( celozrnné pečivo, ovesné vločky, neslazené musli) společně s mléčnými , kozími nebo sojovými výrobky (doporučujeme je kombinovat, neboť mléčné výrobky zahleňují organismus).  K pečivu můžete jako přílohu zvolit nízkotučný tvrdý sýr, tvarohový sýr nebo pomazánku nebo kousek kvalitní šunky (alespoň 90% svaloviny) společně se zeleninou. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, protože tekutiny také pomáhají pročisťovat tělo od odpadních látek a hubnout. Dejte přednost čisté vodě!!! V den, kdy cvičíte, můžete pít i vodu minerální - typu Mattoni, Korunní a Magnesia apod.

Nemáte alergii na lepek? Přesto Vám může ublížit!

Co je lepek?

Lepek neboli gulten je obilná bílkovina obsažená v pšenici, žitě, ječmenu a ovsu.

 

Lepek se rozkládá ve střevě pomocí inzymů. Pokud ale jíme velké množství bílého pečiva (a jiných pokrmů z těchto obilovin - těstoviny, knedlíky apod.), může se lepek ve střevě usazovat a blokovat trávení a vstřebávání důležitětších živin do krve (jako jsou další bílkoviny, vitamíny a minerály). Naopak může propustit škodlivé látky do těla ( konzervanty, "éčka", nežádoucí bakterie).

 

Lidé s poruchou trávení lepli se musí potravin z mouky z běžných obilovin vzdát úplně. Ale i zdravým lidem velmi prospěje, když se občas olíbeného pečiva vzdají.

Jak často jíst tento druh obilovin a v jakém množství? Nechte si vytvořit Váš plán pro zdraví.

Jak o Vánocích nepřibrat?

Často se setkávám s dotazem, jak o Vánocích nepřibrat a neonemocnět z nezdravého jídla. Odpovídám stručně:  i v časech hojnosti buďte střídmí a pozitivně naladění. A pokud jste se ke změně jídelníčku a životního stylu rozhodli až v průběhu letoška, buďte shovívaví k přátelům, kteří se vás možná budou pokoušet přesvědčit, že cesta, na kterou jste se vydali, není správná.

Několik konkrétních rad od Martina Jelínka (odborník na výživu a suplementaci www.kurzyatac.cz)
Těšíte se na kapra? Řízky osmažte na kokosovém oleji - ten tělo méně než jiné tuky ukládá do tukových polštářů a využívá jej k okamžitému "pohonu".
Neodoláte rohlíčkům a lineckému? Udělejte cukroví zdravější - co třeba nahradit bílou mouku celozrnou a rafinovaný cukr za med?
Nezapomeňte na pohyb - hodinová procházka vyčistí mysl a podpoří spalování tuků.
I v zimě se snažte o dostatečný příjem sezónní zeleniny - už proto, že díky nízkému glykemickému profilu nebudete mít po zelenině pocit hladu. A kde není hlad, tam nejsou kilogramy navíc.
Vyhýbejte se citrusovým plodům - obecně přijímaný fakt, že pomáhají léčit nachlazení, není až tak úplně pravdivý. Naopak, citrusy ochlazují organismus a jejich schopnost zahlenit organismus je jednou z častých příčin zánětů horních cest dýchacích.

Rady a typy

05.12.2013 15:07
Často se setkávám s dotazem, jak o Vánocích...
11.03.2013 15:15
  Co je lepek? Lepek neboli gluten je obilná...
31.01.2013 13:47
S rozvojem celosvětového zájmu o zdravý životní...
08.01.2013 12:08
  Také se stále trápíte cvičením po...
09.12.2012 09:00
  Prudký zájem o sójové produkty přišel...
27.11.2012 11:43
Základní klasickou surovinou pro pečení je dnes...